2016. március 4., péntek

Híres diszlexiások - más szemszögből




Einstein,  Kennedy, Agatha Christie, Harry brit herceg, Jennifer Aniston... Nagyon sok lista kering a neten a híres diszlexiásokról. Itt van például egy viszonylag hosszú magyarul, ez pedig  rövidebb, de háttér információkkal is szolgál az egyes emberekről. Végezetül ez a lista szinte az öszes diszlexiás szinészt tartalmazza képekkel, angolul.

Videókat is nézhetünk a híres diszlexiásokról. A következő videó angoltudás nélkül is élvezhető:



Ezt pedig nyelvórán is jól lehet használni, angolul tanuló diszlexiás fiataloknak önbizalom növelésre, nem diszlexiásoknak szemléletformálásra:


Alapvetően nagyon hasznosak ezek a listák, önbizalmat adhatnak szülőknek, gyerekeknek. Esetleg a diszlexiához negatívan viszonyuló rokonokat vagy tanár kollégákat is sikerül egy kicsit elgondolkodtatni, ha megemlítünk pár, a listán szereplő nevet.
Ugyanakkor az elmúlt 15 év tanítási tapasztalata alapján megemlítenék néhány elgondolkodtató dolgot velük kapcsolatban :

1. Szülőkre, gyerekekre, tanárokra lelkesítően hatnak ezek a listák. A fiatal felnőtteket viszont sokszor úgy tapasztalom frusztrálják, elkedvetlenítik. Különösen, ha éppen ott tart egy fiatal diszlexiás, hogy nem tudja nyelvtudás/nyelvizsga hiányában, hogy fog érvényesülni a munkaerő piacon. Ez teljesen érthető reakció. Tehát ne lepődjünk meg azon, ha egy huszonéves diszlexiás nem fogad kitörő lelkesedéssel egy ilyen listát. Az ő esetükben nyelvtanárként inkább azt ajánlom, hogy válasszunk ki egy híres diszlexiást, vele kapcsolatban vigyünk egy olvasmányt és említsük meg, hogy diszlexiás volt. Ha esetleg találunk valamit arról, hogy küzdött meg az ebből adódó nehézségekkel az még jobb.


2. A kortárs példák sokszor hatásosabbak szerintem mint a nem kortárs példák. Leornardo da Vinci nem tud tiltakozni, hogy ő nem diszlexiás. Bil Gates  vagy Harry herceg tudna (sőt perelne is), de nem akar, mert  tényleg diszlexiás...
 

3. Jó, ha a művészek mellett, sikeres vállalkozókat is említünk: Steve Jobs, Ingvar Kamprad -az ikea alapítója, Bill Gates. Van, aki nem művészeti beállítódottságú és sikeres üzletembernek lenni talán elérhetőbb cél, mint sikeres művésznek. Azt is meg lehet említeni, hogy sokak szerint a diszlexia előny az üzleti életben (lásd pl.:http://dyslexia.yale.edu/DYS_secretsuccess.html). 


4. A kortárs példák időben közel vannak, ezért hatásosabbak. Még hatásosabb egy időben, és földrajzilag is közeli példa. Olasz diszlexiásnak keressünk olasz diszlexiás példaképet, magyarnak meg magyart. De tudunk híres magyar diszlexiásokat mondani? Nem igazán. Megemlíthetjük, hogy Széchenyi egyes források szerint diszlexiás volt. Ennyi... Nem tudom elhinni, hogy nincsenek híres magyar diszlexiás művészek, sportolók, üzletemberek. Milyen sokat segítene a diszlexiásokkal szembeni előítéletek csökkentésében és a diszlexiások érdekérvényesítésében, ha néhány híres diszlexiás nyilvánosan is vállalná diszlexiáját. Igazából én nemcsak hírességeknek örülnék, hanem annak is ha sikeres diszlexiás orvosokat, informatikusokat, üzletembereket, tanárokat, lakberendezőket, fodrászokat tudnék mutatni a diszlexiás diákoknak és szüleiknek. Jó lenne összeállítani egy ilyen listát...

Ha szeretnél többet megtudni a diszlexiás tanulók érdekérvényesítéséről és a velük alkalmazható tanítási módszerekről, szeretettel várunk ezen a rendezvényen április 30 - án az ELTE-n. Ha nem érsz, rá szívesen elküldjük a rendezvény diáit, amennyiben kéred a sarkadiagi@gmail.com email címen.

Ha úgy érzed másnak, is hasznos lehet ez a bejegyzés, oszd meg Facebook-on.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése